Jak zarządzać kapitałem?

Jak zarządzać kapitałem?

Posiadasz pewne środki finansowe, które chcesz wykorzystać na inwestowanie na rynku walutowym. Mogą to być prozaicznie małe nakłady lub bardzo duży portfel, który chcesz szybko pomnażać i cieszyć się trafnymi decyzjami. Jednak gdy już obracamy swoim kapitałem, przechodząc z konta demo, zaczynają się schody. Jak? Kiedy? Ale czy na pewno? Jak właściwie zarządzać kapitałem? I na to znajdziemy kilka metod!

Wiele osób powie, że bez ryzyka nie ma zabawy, ale nie ma też zysków. Naturalnie łatwo jest dawać rady, gdy nie inwestuje się swoich pieniędzy, wtedy każdy jest mądry i da tyle rad, ile dni w roku! Jednakże trzeba mądrze inwestować i podchodzić na chłodno do każdej transakcji. Gdy mówimy już o pieniądzach, które trzeba było zdobyć, nie ma miejsca na próby i błędy, chociaż i tych niestety się nie uniknie. Operowanie ryzykiem, podejmowanie często ciężkich decyzji jest sposobem, ale ostrożności też nigdy za wiele.

Każdy z nas ma apetyt na zarobek i podejmowanie ryzyka, jednak jego kontrola da nam stabilniejszą pozycję na rynku i pozwoli dłużej inwestować. Jeżeli już na samym początku zaryzykujemy i odniesiemy fiasko, bardzo często porzucimy świat inwestycji i powrócimy do swoich działań. Dlatego trzeba mądrze podejść do zarządzania kapitałem – obojętnie jak wysoki jest. I choć już raz użyliśmy stwierdzenia „apetyt na ryzyko” tutaj będzie działaniem, które jest wręcz wskazane. Trzeba je ustalić, stworzyć granicę, przestrzeń do podejmowania decyzji, które teoretycznie byśmy nie robili. Jaką kwotę swojego kapitału możesz stracić bez odczuwania goryczy, porażki? Niestety, ale nie możemy myśleć, że za każdym razem będzie nam się udawać i już na początku ustalić, że coś możemy stracić. Zwykle taką wartością (podawaną w poradnikach) to całe 2% naszego kapitału. Wydaje się mało, prawda? Ale jak zaczynają się poważne i duże inwestycje, wówczas kwota robi wrażenie.

Mając granicę ryzyka, możemy przechodzić do zarządzania. Ustalania ram procentowych na pojedyncze akcje. Maklerzy sugerują, aby nigdy nie przekraczać 10% swojego kapitału na jedną transakcję. Chociaż są i tacy, którzy uważają, że można podnieść to do całych 25%. Jednakże ryzyko porażki będzie tutaj większe jak 2% przy ruchach walut, dlatego granica stop loss będzie naprawdę niska. A kiedy powiedzieć stop? Kiedy przestać inwestować? Kiedy mamy dość? Jeżeli nie masz żyłki do hazardu, Twoje przeczucie samo Ci podpowie kiedy przestać.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*