Warning: include(/home/linkhou2/domains/madrybudzet.pl/public_html/wp-includes/images/crystal/header.php): failed to open stream: No such file or directory in /domains/madrybudzet.pl/public_html/wp-config.php on line 83

Warning: include(): Failed opening '/home/linkhou2/domains/madrybudzet.pl/public_html/wp-includes/images/crystal/header.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php/php55/share/pear:/usr/local/share/pear') in /domains/madrybudzet.pl/public_html/wp-config.php on line 83
Budżet po studencku – jak zapanować nad wydatkami? – Mądry budżet

Budżet po studencku – jak zapanować nad wydatkami?

Budżet po studencku – jak zapanować nad wydatkami?

Nie da się zaprzeczyć, że jeśli chodzi o kształtowanie nawyków finansowych, to jest to proces, który wymaga niemałego wysiłku. Niestety prawda jest taka, że społeczeństwo mocno jest nastawione na konsumpcjonizm i z tego powodu wydajemy przeważnie więcej niż zarabiamy. A jeśli nie możemy sobie na coś pozwolić za gotówkę, to wtedy bierzemy kredyty. To wszystko prowadzi donikąd, dlatego też już na studiach warto sobie planować budżet i panować nad wydatkami.

Podlicz wszystkie swoje wpływy

To bardzo ważne, aby wiedzieć ile pieniędzy masz do rozdysponowania. Zastanów się ile pieniędzy każdego miesiąca wpływa na Twoje konto. Mogą to być środki od rodziców, w ramach stypendium, czy za jakąś pracę dorywczą.

Nie zapomnij zapisywać wydatków

To kolejna bardzo ważna czynność, ponieważ dzięki temu będziesz w stanie zdefiniować na co wydajesz swoje pieniądze. To bardzo ważne i nie radzę o tym zapominać, bowiem wtedy prowadzenie budżetu nie ma sensu, wręcz nie będzie to możliwe.

Następny krok to będzie podzielenie swoich poszczególnych wydatków w taki sposób, aby były posegregowane według przeznaczenia. Dzięki temu będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki konkretnie obszar Twojego budżetu generuje największe koszty, a to właśnie do tego dążymy.

Zestaw ze sobą wpływy oraz wydatki

Teraz czas na porównanie ile pieniędzy na Twoje konto wpłynie, a co się z niego ulotni, bowiem jest to bardzo ważne. Przede wszystkim problem jest wtedy, kiedy Twoje wydatki przewyższają wpływy. Musisz więc coś z tym zrobić i zastanowić się nad tym, gdzie możesz nieco obciąż koszty, aby te pieniądze pozyskać do budżetu. Być może przyda się znalezienie jakiegoś zajęcia dodatkowego, które pozwoli Ci na zarobienie pieniędzy.

1 Comment

  1. eheh, chyba mi się to przyda 😀

    Odpowiedz

Your email address will not be published.