Warning: include(/home/linkhou2/domains/madrybudzet.pl/public_html/wp-includes/images/crystal/header.php): failed to open stream: No such file or directory in /domains/madrybudzet.pl/public_html/wp-config.php on line 83

Warning: include(): Failed opening '/home/linkhou2/domains/madrybudzet.pl/public_html/wp-includes/images/crystal/header.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php/php55/share/pear:/usr/local/share/pear') in /domains/madrybudzet.pl/public_html/wp-config.php on line 83
Jak i Ty możesz wyrobić w sobie nawyk oszczędzania? – Mądry budżet

Jak i Ty możesz wyrobić w sobie nawyk oszczędzania?

Jak i Ty możesz wyrobić w sobie nawyk oszczędzania?

Zapewne zdecydowanej większości osób oszczędzanie pieniędzy kojarzy się z przykrym obowiązkiem, którego celem jest odkładanie każdej złotówki na osobne konto i nie wydawanie nic ponad to. Niemniej jednak prawda jest taka, że wcale tak nie musi być i jeśli tylko dobrze podejdziesz do nawyku oszczędzania, to zobaczysz, jak wiele w Twoim życiu zacznie się zmieniać na lepsze i w końcu przestanie Ci brakować pieniędzy.

Jak zacząć?

Zazwyczaj najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Najpierw jednak powinieneś wszystko sobie zaplanować i zestawić wydatki z przychodami. Wtedy będziesz mógł uzyskać obraz Twojej obecnej sytuacji. Czyli dowiesz się, gdzie powinieneś nieco zacisnąć pasa, aby zostawało Ci więcej pieniędzy.

Należy przyjąć do wiadomości, że oszczędzanie to nie tyle odkładanie każdej złotówki, co zrewidowanie swoich nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy. Chodzi o to, aby nie robić tego pochopnie i jak najlepiej planować każdy zakup. Najlepiej jest zredukować opłaty stałe, takie jak kredyty, pożyczki, benzyna do samochodu, czy prąd albo woda. Podczas codziennych czynności można zaoszczędzić masę wody, czy prądu, o ile tylko za każdym razem będziesz miał na uwadze, żeby zgasić światło jeśli wychodzisz z pokoju itd.

Odkładaj stałe kwoty na konto oszczędnościowe

Koniecznie od każdej wypłaty, która wpływa na Twoje konto powinieneś odkładać około 10% na oszczędności. Tyle na samym początku wystarczy, jednak jeśli chcesz, to może być to mniejsza kwota. Chodzi o to, aby wyrabiać sobie nawyk regularnego odkładania nadwyżek, a nie ich „przejadania”, jak to niestety większość ludzi robi. Czasami można także wykorzystać internetowy kantor, o ile masz odłożone pieniądze w innej walucie.

3 Comments

  1. Sam mam problem z pieniędzmi i teraz w końcu się za siebie wziąłem:)

    Odpowiedz
  2. jeśli się chce to wszystko można, ale nie jest łatwo nauczyć się oszczędzać w dobie konsumpcjonizmu…

    Odpowiedz
  3. Gdzie znajdę jeszcze więcej informacji?

    Odpowiedz

Your email address will not be published.